Rejestracja Zapomniałeś hasła

Ochotnicza Straż Pożarna w Garwolinie

Ćwiczenia z ratownictwa technicznego.

Ćwiczenia z ratownictwa technicznego.

lut 22, 2015

 W dniu 21 Lutego 2015 roku jednostka OSP Garwolin zorganizowała ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego. Odbyły się one na Auto-Złomie w miejscowości Lipówki.

Na miejscu ratownicy mieli możliwość przećwiczenia różnych wariantów działania, prowadzenia korespondencji radiowej, przetestowania posiadanego sprzętu oraz zapoznania się z technikami operowania urządzeniami hydraulicznymi. Założenie pierwsze obejmowało wypadek, po którym samochód znajdował się na dachu a w środku uwięziona była jedna osoba. Po dojeździe pierwszego zastępu ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali dostęp dla ratownika celem wejścia do osoby poszkodowanej oraz przystąpili do stabilizacji pojazdu. W międzyczasie na miejsce dotarł zastęp drugi. Ratownicy wspólnie przystąpili do uwolnienia osoby poszkodowanej poprzez zastosowanie narzędzi hydraulicznych. Dodatkowo sprawiono linię gaśniczą celem zabezpieczenia pojazdu na wypadek pożaru. Dowódca akcji, zachowując ciągłość korespondencji na bieżąco przekazywał sytuację do stanowiska kierowania.

Epizod drugi zakładał, że pojazd jest na kołach a w środku poszkodowana została jedna osoba. Ratownicy zamienili się rolami. Teraz jako pierwszy na miejsce dojechał zastęp drugi. Po dojeździe dowódca polecił ustabilizować pojazd, ratownikom medycznym wejść do środka celem pomocy poszkodowanemu oraz przystąpić do całkowitego odcięcia dachu. Gdy na miejsce dotarł zastęp drugi ratownicy z dwóch stron na raz, stopniowo oddzielali dach od karoserii samochodu poprzez wykonanie cięć na słupkach bocznych.

Po zakończeniu działań ćwiczenia zostały omówione a strażacy mieli jeszcze możliwość poćwiczyć na samochodzie z drugiego epizodu techniki odcinania drzwi. W trwających 3 godziny działaniach udział brało 12 ratowników OSP Garwolin oraz dwa samochody (GBARt, GBA).

(oprac. DW, foto. MP.)Jeden Komentarz

  1. Brawo. Gratulacje dla autora

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>